Ogłoszenie dla narciarzy

 Informujemy, że w dniu 04.01.2019r planowany jest wyjazd na narty do Puław. Koszt wyjazdu: 70 zł. Zapisy u organizatora wyjazdu pana Pawła Kardysia – do 19 grudnia 2018 roku.

Kiermasz Bożonarodzeniowy

9 grudnia na sędziszowskim Rynku odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy, uczniowie naszej szkoły przygotowali wyroby z drewna, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Lekcja folkloru z Rochami w TVS Sędziszów Małopolski

„Rok dla Niepodległej”

4-go grudnia uczniowie ZST wraz z opiekunami, Panią Teresą Koszelą, Panią Małgorzatą Pieprzak i Panem Marcinem Skibą  odwiedzili sędziszowską filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, gdzie wzięli udział w spotkaniu z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajęcia zatytułowane „Od Kościuszki do Paderewskiego. Polskie drogi do Niepodległości” przeprowadził Pan Maciej Rędziniak, pracownik rzeszowskiego oddziału IPN. Młodzież z wielkim zainteresowaniem słuchała o dziejach Polski, o życiu, działalności o ogromnych zasługach dla kraju naszych wielkich patriotów: Kościuszki, Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Hallera.

Mikołajkowy wyjazd do kina

W poniedziałek 3 grudnia uczniowie klasy 1ef oraz kilku uczniów z klas 1m i 2ef wraz z opiekunami wybrali się do rzeszowskiego kina Zorza. Ponieważ cała grupa preferuje zabawne filmy, tego dnia obejrzeliśmy oczywiście komedię. Jeszcze przed seansem był czas na zapoznanie się z budynkiem, posiłek, rozmowy w szerszym gronie. Panowała luźna, wesoła atmosfera, a co najważniejsze – wspólnie spędziliśmy czas.

Hazardowi mówimy nie!

Dzisiaj w naszej szkole gościliśmy podkom. Bożenę Jarosz i st. aspirant  Magdalenę Marek przedstawicielki Podkarpackiego Urzędu Celno – Skarbowego w Przemyślu, Delegatura w Rzeszowie. Panie zainaugurowały w naszej szkole Kampanię Krajowej Administracji Skarbowej w obszarze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych w tym sieci Internet. Działania informacyjno – edukacyjne organów KAS objęła swoim patronatem Podkarpacki Kurator Oświaty pani Małgorzata Rauch. Ciekawej prelekcji zakończonej testem wysłuchali uczniowie wybranych klas pierwszych, drugich i trzecich. W kampanię zostali włączeni również rodzice i nauczyciele, którzy otrzymali interesujące materiały edukacyjne.

Pedagog.

LEKCJA FOLKLORU

30 listopada uczniowie ZST wzięli udział w kolejnej edycji widowiska folklorystycznego LEKCJA FOLKLORU organizowanego przez Stowarzyszenie Folklorystyczne ROCHY oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Małopolskim. W tym roku w ramach projektu „Rochy dla Niepodległej” aktywny udział w widowisku wzięli reprezentanci naszej szkoły, którzy odtańczyli reprezentacyjny polski taniec narodowy-polonez.

Harcerska gwiazdka w ZST

Dobiegła końca kolejna przedświąteczna akcja charytatywna w naszej szkole. Zebraliśmy 100 sztuk produktów żywnościowych przede wszystkim mąkę, cukier, kaszę, ryż oraz produkty nieżywnościowe. Dary od społeczności szkolnej zostaną przekazane potrzebującym osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję i okazali dobre serce.

Tradycyjne zwyczaje andrzejkowe

29 listopada uczniowie i nauczyciele ZST mieli szanse poznać swoją przyszłość. Cztery wróżki Aneta, Basia, Kasia i Natalia przypomniały nam o tradycyjnych zwyczajach andrzejkowych.

Wspaniali darczyńcy z ZST!

Ogłaszamy kolejną ważną, szkolną akcję charytatywną na rzecz Schroniska dla zwierząt „Przytul Psiaka” w Ropczycach. Psy ze schroniska mają już ciepło i wygodnie. Zebrane zostały koce i niezbędne  wyposażenie. Nadal jednak CZWORONOGI POTRZEBUJĄ ŻYWNOŚCI. Od jutra w naszej szkole RUSZA ZBIÓRKA karmy dla psów i będzie trwała do 19 grudnia !! Liczymy na Wasze dobre serca i hojność !! Zebrane dary będą gwiazdkowym prezentem dla psów ze schroniska! Pomysłodawczyniami akcji są uczennice klasy II ef Patrycja, Kamila i Celina. Produkty – karmę suchą, w puszkach, przysmaki dla psów itp. należy składać do pedagoga, który koordynuje akcję na terenie ZST.

„Profilaktyka w obrazach”

Konkursy profilaktyczne o tematyce uzależnienia od alkoholu oraz AIDS/HIV  zostały rozwiązane. Jury w składzie dyrektor szkoły  pani Sabina Kolbusz, pedagog szkolny pani Anna Szeliga – Kuźniar oraz nauczyciel wiedzy o kulturze pani Sabina Urbanek oceniło prace oraz przyznało nagrody, które zostaną wręczone na najbliższej akademii. Uczestnikom konkursów i wyróżnionym autorom prac serdecznie  gratulujemy!

„Lepiej zapobiegać niż leczyć”

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – w ramach tej szkolnej akcji w ostatnich tygodniach  gościliśmy w murach naszej szkoły terapeutów uzależnień, psychologa oraz dietetyków, którzy przeprowadzili zajęcia  z wybranymi zespołami klasowymi oraz udzielali indywidualnych porad i wskazówek w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki. Zajęcia tego typu angażują do pracy wszystkich uczniów w klasie, uczą analizowania, wnioskowania, twórczego myślenia oraz przede wszystkim przewidywania potencjalnych konsekwencji działania środków psychoaktywnych oraz nieprawidłowego odżywiania. W tym roku w akcję włączeni zostali również rodzice naszych uczniów, którzy oprócz prelekcji nt. Wpływu odżywiania na efektywność pracy ucznia mogli skorzystać z bezpłatnych, profesjonalnych  porad dietetyka oraz przeprowadzić analizę składu ciała.

”SPRAWNY MECHANIK”

29 listopada 2018 roku o godzinie 11:50 w Zespole Szkół Technicznych im. prof. Karola Olszewskiego w Sędziszowie Małopolskim odbędzie się I edycja konkursu pt. „Sprawny Mechanik”. W konkursie mogę wziąć udział uczniowie naszej szkoły. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do dnia 28 listopada 2018 roku do godziny 14:25 w pana Krzysztofa Kubika.  Zakres konkursu będzie obejmował programowanie obrabiarek numerycznych. Dla zwycięzców konkursu przewidziane są pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

„Harcerska Gwiazdka z Nieba”

Drodzy uczniowie ZST zapraszamy do udziału w akcji  „Harcerska Gwiazdka z Nieba”. W dniach 12.11-12.12 zbieramy produkty żywnościowe: cukier, mąkę, kaszę, ryż, ,olej, płatki kukurydziane, kawę, herbatę, konserwy, makarony ,przyprawy, słodycze (wszystko z długim okresem przydatności do spożycia) oraz środki czystości, koce, ręczniki. Wszystkie dary prosimy przynosić do gabinetu pedagoga. Koordynatorem akcji na terenie szkoły jest pani Teresa Koszela.

Jesienne Spotkanie Szkolnych Kół Caritas

W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizował Spotkanie Wolontariuszy i Opiekunów Szkolnych Kół Caritas.  W spotkaniu uczestniczyła również delegacja naszej szkoły: wolontariuszki SKC – Katarzyna Majka, Anna Pacia, Mariola Siwiec, Patrycja Paściak wraz z opiekunem, panią Małgorzatą Pieprzak. Uroczystość otworzył modlitwą Anioł Pański ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Następnie wysłuchaliśmy ks. dra Piotra Potyrały i przesłania Orędzia na Światowy Dzień Ubogich oraz referatu prof. dra hab. Kazimierza Ożoga o roli Kościoła    w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Następnie obejrzeliśmy film Dzieła  miłosierdzia Caritas i zapoznaliśmy się z kalendarium Caritas oraz propozycjami działań dla SKC. Spotkanie zakończyło się wspólną Koronką do Bożego Miłosierdzia, po której zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek.

Konkurs „Profesjonalny elektryk”.

6 grudnia 2018 roku o godzinie 11:50 w Zespole Szkół Technicznych im. prof. Karola Olszewskiego w Sędziszowie Małopolskim odbędzie się I edycja konkursu na najlepszego elektryka roku 2018 „Profesjonalny elektryk”. W konkursie mogę wziąć udział uczniowie naszej szkoły uczący się w zawodzie technik elektryk. Zgłoszenia do konkursu – 3 grudnia 2018 roku u pana Marka Bielaka lub pana Marcina Skiby. Dla zwycięzców konkursu przewidziane są pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

„Profesjonalny elektryk”

W dniu 16 listopada w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie miało miejsce podpisanie umowy o dofinansowanie projektu pt. „Profesjonalny elektryk”. ZST realizuje projekt partnerski wspólnie z Firmą Elektromontaż Rzeszów S.A. Całkowita kwota projektu to 1364755,92 zł. Łączna wysokość dofinansowania wynosi 1228279,92 zł. W ramach  projektu zostanie przeprowadzony remont pracowni dydaktycznych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt do praktycznego kształcenia w zmodyfikowanym kierunku technik elektryk.  Uczniowie kształcący się w zawodzie technik elektryk mają możliwość odbycia płatnych  staży zawodowych jak również zdobycia dodatkowych uprawnień:

  • kurs SEP do 1kV
  • kurs obsługi i programowania sterowników PLC
  • kurs domów inteligentnych
  • kurs obsługi podnośników nożycowych

TECHNIK TECHNOLOGII DREWNA NA POKAZACH FIRMY FESTOOL

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik technologii drewna mieli okazję brać udział w pokazach nowoczesnego sprzętu firmy FESTOOL. Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Opiekę nad uczniami sprawował opiekun grupy pan Paweł Koźlak oraz kierownik kształcenia praktycznego pan Marcin Kołodziej.

CHARYTATYWNIE DLA CHODOROWA!!!

Odpowiadając na prośbę księdza Andrzeja –  proboszcza parafii rzymskokatolickiej w Chodorowie na Ukrainie,  Szkolne Koło Wolontariatu do dnia  30.11. 2018r ogłasza zbiórkę rzeczy na święta dla polskich rodzin mieszkających za wschodnią stroną granicy naszego kraju.

Zbieramy:

  • artykuły spożywcze z długim terminem ważności
  • słodycze
  • zabawki nowe lub w dobrym stanie
  •  książki
  • środki czystości
  • przybory szkolne (kredki, flamastry, farbki)

Rzeczy prosimy przynosić do pani Małgorzaty Pieprzak (pokój nauczycielski) i pani Bożeny Feret  (sala a14). W 100-lecie niepodległości szczególnie pamiętajmy o naszych rodakach żyjących na dawnych Kresach Rzeczypospolitej.

„Warto być Polakiem”

W piątek 9 listopada z tygodniowego wyjazdu do Brukseli, który był nagrodą za zajęcie I miejsca w konkursie „Warto być Polakiem” wrócił uczeń naszej szkoły Dominik Chłopek. Odwiedził on prócz gmachu Parlamentu Europejskiego, pole bitwy pod Waterloo, Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej, a także cmentarz żołnierzy polskich w Bredzie, gdzie został pochowany generał Stanisław Maczek i wiele innych ciekawych miejsc.

 

„Rekord dla Niepodległej”.

My również wzięliśmy udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”. W piątek 9 listopada o godzinie 11:11 odśpiewaliśmy hymn, a następnie odbył się uroczysty apel, w którym wzięła udział cała społeczność naszej szkoły.

12 listopada 2018 r. dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w związku z uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej poniedziałek, 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy. W tym dniu w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Dzień wolny od zajęć lekcyjnych i wychowawczych pozwoli na spędzenie czasu wśród najbliższych, w gronie rodzinnym, by w radosnej, patriotycznej atmosferze godnie świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

(http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/2931_u.htm )

Konkurs plastyczny

Drodzy Uczniowie.

Przypominamy, że TRWA KONKURS PLASTYCZNY O TEMATYCE AIDS/HIV„Nie daj szansy AIDS”

Termin oddawania prac do 13.11.2018r.

TRWA KONKURS PLASTYCZNY O TEMATYCE ANTYALKOHOLOWEJ ORAZ NA HASŁO PROMUJĄCE ZDROWY TRYB ŻYCIA WOLNY OD UZALEŻNIENIA ALKOHOLOWEGO

Termin oddawania prac do 20.11.2018r.

Prace podpisane oddajemy do pedagoga szkolnego.